Ministry of Information & Broadcasting
azadi ka amrit mahotsav

68th National Film Awards announced; Madhya Pradesh wins Most Film Friendly State award

Testimony of Ana bags Best Non-Feature Film; Soorarai Pottru wins Best Feature Film

Suriya and Ajay Devgn joint winners of Best Actor Award while Aparrna Balamurali wins Best Actress

Best Female Playback Singer won by Nanchamma for AK Ayyappanum Koshiyum; Rahul Deshpande Best Male Playback Singer

Tanhaji: The Unsung Warrior grabs Award for Best Popular Film Providing Wholesome Entertainment

Sachidanandan KR wins Best Director award for Malayalam movie AK Ayyappanum Koshiyum

Posted On: 22 JUL 2022 5:28PM by PIB Delhi

The Jury for the 68th National Film Awards announced the winners for the year 2020 here today. Ahead of the announcement, the Chairperson and other Jury members called on the Union Minister for Information and Broadcasting Shri Anurag Thakur and presented him with the selections for the Awards. Shri Thakur has congratulated all the winners and said 2020 was a particularly difficult year for films due to the COVID pandemic, yet the nominations consisted of great works. The Minister also thanked the Jury for diligently going through the entries and selecting the best for the awards.

The Jury comprised of eminent film makers and film personalities from across the Indian cine-world.

The awards were announced by Shri Chitrartha Singh, Chairperson, Non-Feature Jury, Shri Anant Vijay, Chairperson, Best Writing on Cinema Jury and Shri Dharam Gulati, Feature Film Jury (Member – Central Panel) in presence of Ms. Neerja Sekhar, Additional Secretary, Ministry of Information and Broadcasting

Madhya Pradesh wins Most Film Friendly State award while Uttarakhand and Uttar Pradesh get Special Mention. ‘The Longest Kiss’ by Kishwar Desai wins Best Book on Cinema for the year while Malayalam book ‘MT Anunahvangalude Pusthakam’ and Odia book ‘Kali Paine Kalira Cinema’ win special mention.

Best Feature Film award has been bagged by the Tamil movie ‘Soorarai Pottru’ directed by Sudha Kongara. ‘Tanhaji: The Unsung Warrior’ grabs Award for Best Popular Film Providing Wholesome Entertainment.

Best Actor award for 2020 is shared between Suriya for ‘Soorarai Pottru’ and Ajay Devgn for the Hindi movie ‘Tanhaji: The Unsung Warrior’. Manoj Muntashir has won the award for Best Lyrics for the Hindi movie ‘Saina’. 

A complete list of the awards is given below.

68th National Film Awards, 2020

Most Film Friendly State

Special Mention:

 

S.No.

State

Certificate

1.

Uttarakhand

Certificate

2.

Uttar Pradesh

Certificate

 

 

Most Film Friendly State:

S.No.

State

Medal

1.

Madhya Pradesh

Rajat Kamal & Certificate

 

68th National Film Awards, 2020

Best Writing on Cinema

 

Special Mention:

S.No.

Title of the Book

Language

Name of the Author

Name of the Publisher

 Certificate

     1.

MT Anunahvangalude Pusthakam

Malayalam

Anoop Ramakrishnan

Malayalam  Panorama

Certificate

     2.

Kali Paine Kalira Cinema

Odia

Surya Deo

Pakshighar

Prakashanee

Certificate

 

 

 

Award for Best Book on Cinema:

S. No.

     Title of the Book

Language

Name of the Author

Name of the Publisher

Medal and Cash prize

1.

     The Longest Kiss

English

Kishwar Desai

Westland Publications

Swarna Kamal and Rs. 75,000/-

 

68th National Film Awards 2020

Non-Feature Films Results

 

S.No.

Category of  Award

Title of the Film

Awardee

Medal

& Cash Prize

  1.  

BEST NARRATION/ VOICE OVER

Rhapsody of Rains- Monsoons of Kerala

 

(English)

Voice Over : Shobha Tharoor  Sreenivasan

Rajat  Kamal

Rs 50,000/-

 

  1.  

BEST MUSIC DIRECTION

1232 Kms: Marenge Toh Wahin Jaakar

( 1232 Kms – Will Die there only )

 

(Hindi)

Music Director:  Vishal Bhardwaj

 

Rajat  Kamal,

Rs 50,000/-

  1.  

BEST EDITING

 

Borderlands

(Bengali, Nepali Manipuri, Hindi & Punjabi)

Editor : Anadi Athaley

 

 

Rajat  Kamal

Rs 50,000/-

  1.  

BEST ON-LOCATION SOUND RECORDIST

Jadui Jangal ( Magical Forest)

 

(Hindi)

On location sound recordist  :Sandip Bhati & Pradeep  Lekhwar

Rajat  Kamal

 

Rs 50,000/-

  1.  

BEST AUDIOGRAPHY

Pearl of the Desert

 

(Rajasthani)

Re-recordist (final mixed track) : Ajit Singh Rathore

Rajat  Kamal

Rs. 50,000/-

  1.  

BEST CINEMATOGRAPHY

Shabdikkunna Kalappa

(Talking Plow)

(Malayalam)

Cinematographer:  Nikhil S Praveen

 

 

Rajat  Kamal

 

Rs. 50,000/- each

 

  1.  

BEST DIRECTION

Oh That’s Bhanu

(English, Tamil, Malayalam & Hindi)

Director :  RV Ramani

Swarna Kamal

 

Rs. 1,50,000/-

 

 

  1.  

BEST FILM ON FAMILY VALUES

Kumkumarchan

(Worship

 of the Goddess)

(Marathi)

Producer: Studio Filmy Monks

 

Director :  Abhijeet Arvind Dalvi

 

Rajat  Kamal

 

Rs. 50,000/- each

  1.  

BEST SHORT FICTION FILM

Kachichinithu

( The Boy with a Gun)

 

(Karbi)

 

Producer & Director :  Khanjan Kishore Nath

 

Rajat  Kamal

 

Rs 50,000/- each

 

 

  1.  

SPECIAL JURY AWARD

Admitted

(Hindi & English)

Director : Ojaswee Sharma

 

 

Rajat  Kamal

 

Rs 1,00,000/-

  1.  

BEST INVESTIGATIVE FILM

The Saviour : Brig.Pritam Singh

 

(Punjabi)

Producer:  Akal Productions

 

Director : Dr. Paramjeet Singh Kattu

Rajat Kamal

 

Rs 50,000/- each

 

 

 

  1.  

BEST EXPLORATION /ADVENTURE FILM    (to include  sports)

Wheeling the Ball

 

(English &Hindi)

Producer: Film Division

 

Director :Mukesh Sharma

Rajat  Kamal

 

Rs 50,000/- each

  1.  

BEST EDUCATIONAL FILM

Dreaming of  Words

 

(Malayalam)

 

Producer & Director :  Nandan

Rajat  Kamal

 

Rs 50,000/- each

 

 

 

 

 

 

 

  1.  

BEST FILM ON SOCIAL ISSUES

  1. Justice Delayed but Delivered

(Hindi)

 

                 

                   &

 

 

  1. Three Sisters

(Bengali)

 

Producer:  Mandeep Chauhan

 

Director : Kamakhya Narayan Singh

 

                 &

 

Producer : Ratnaboli Ray

 

Director : Putul Rafey Mahmood

Rajat  Kamal

 

Rs. 50,000/- each(shared)

 

 

 

  1.  

BEST ENVIRONMENT FILM

 Manah Aru Manuh

(Manas and People)

(Assamese)

Producer:Directorate, Manas National Park and Aaranyak

 

Director :  Dip Bhuyan

Rajat  Kamal

 

Rs 50,000/- each

 

 

 

 

  1.  

BEST PROMOTIONAL FILM

Surmounting Challenges

(English)

Producer : Delhi Metro Rail Corporation limited

 

Director :Satish Pande

Rajat  Kamal

 

Rs 50,000/- each

 

 

  1.  

BEST SCIENCE and

TECHNOLOGY FILM

On the Brink Season 2- Bats

(English)

Producer : The Gaia People

  

Director : Akanksha  Sood Singh

 

Rajat  Kamal

 

Rs 50,000/- each

 

 

 

  1.  

BEST ARTS and CULTURE FILM

Naadada Navaneeta DR PT Venkateshkumar

(Dr. Venkatesh Kumar)

 

(Kannada)

Producer :Dept. of Information and Public Relations, Govt. of Karnataka

 

 Director : Girish Kasaravalli

 

Rajat  Kamal

 

Rs 50,000/- each

  1.  

BEST BIOGRAPHICAL FILM

Pabung Syam

 

(Manipuri)

Producer : Film Division

 

Director : Haobam Paban Kumar

Rajat  Kamal

 

Rs 50,000/-  each

 

  1.  

BEST  ETHNOGRAPHIC FILM

 

Mandal ke Bol

(Rhythm of Mandal)

 

(Hindi)

Producer : Madhya Pradesh Tribal Museum-Bhopal

 

Director : Rajendra Janglay

Rajat  Kamal

 

Rs 50,000/- each

 

 

  1.  

BEST DEBUT NON-FEATURE FILM OF A DIRECTOR

Pariah

(Marathi and Hindi)

Producer : MIT School of Film & Telivision-Pune

 

Director : Vishesh Iyer

 

Rajat  Kamal

 

Rs. 75,000/- each

  1.  

BEST NON-FEATURE FILM 

Testimony of Ana

 (Dangi)

Producer & Director :  Sachin  Dheeraj Mundigonda

 

 

Swarna Kamal

 

Rs. 1,50,000/-each

 

 

 

68th National Film Awards 2020

Feature Films Results

S.No.

Category of Award

Title Of  The Film

Awardee

Medal

& Cash Prize

   1.

Special Jury Mention

Semkhor

(Dimasa)

 

Vaanku

(Malayalam)

 

June

(Marathi)

 

Godakaath

(Marathi)

&

Avwanchhit

(Marathi)

 

Toolsidas Junior

(Hindi)

 

Actress : Aimee Baruah

 

 

 

Director : Kavya Prakash

 

 

Actor : Siddharth Menon

 

 

 

Actor : Kishore Kadam

 

 

 

Child Actor : Varun Buddhadev

Certificate Only

   2.

Best Feature Film in each of the languages other than those specified in Schedule VIII of the Constitution

 

 

 

 

      (a)

Best Haryanvi Film

 

Dada Lakhmi

Producer:   Anhad Studio Pvt.Ltd

 

Director:  Yashpal Sharma

Rajat Kamal and

Rs. 1,00,000/- (each)

 

      (b)

Best Dimasa Film

 

Semkhor

Producer:   Aimee Baruah Production Society

 

Director:  Aimee Baruah

Rajat Kamal and

Rs. 1,00,000/- (each)

      (c)

Best Tulu  Film

 

Jeetige

Producer:   A R Productions

 

Director:  Santhosh  Mada

Rajat Kamal and

Rs. 1,00,000/- (each)

    3.

Best Feature Film in each of the language specified in the Schedule VIII of the Constitution

 

 

 

  1.  

Best Telugu Film

 

Colour Photo

Producer:  Amrutha Productions

 

Director: Angirekula Sandeep Raj

Rajat Kamal and

Rs. 1,00,000/- (each)

  1.  

Best Tamil Film

 

Sivaranjaniyum Innum Sila Pengallum

Producer:   Hamsa Pictures

 

Director:  Vasanth S Sai

Rajat Kamal and

Rs. 1,00,000/- (each)

 

  1.  

Best Malayalam Film

 

Thinkalazcha Nishchayam

(Engagement is on Monday)

Producer: Pushkar Films

 

Director:  Prasanna Sathyanath Hegde

Rajat Kamal and

Rs. 1,00,000/- (each)

  1.  

Best Marathi Film

 

Goshta Eka Paithanichi

(Tale of a Paithani)

Producer:   Planet Marathi

 

Director:  Shantanu Ganesh Rode

Rajat Kamal and

Rs. 1,00,000/- (each)

  1.  

Best Kannada Film

 

Dollu

Producer:   Wadeeyar Movies

 

Director:  Sagar Puranik

Rajat Kamal and

Rs. 1,00,000/- (each)

  1.  

Best Hindi Film

 

Toolsidas Junior

Producer:  Ashutosh Gowariker Productions Pvt.Ltd

 

Director:  Mridul Toolsidass

Rajat Kamal and

Rs. 1,00,000/- (each)

  1.  

Best Bengali  Film

 

Avijatrik

( The Wanderlust of Apu)

 

Producer:   GMB Films Pvt.ltd

 

Director:  Subhrajit Mitra

Rajat Kamal and

Rs. 1,00,000/- (each)

  1.  

Best  Assamese Film

 

        Bridge

Producer:   Sabita Devi

 

Director:  Kripal Kalita

Rajat Kamal and

Rs. 1,00,000/- (each)

    4.

Best Action Direction Award (Stunt Choreography)

 

 

AK Ayyappanum Koshiyum

 

(Malayalam)

 Stunt Choreography :

 

Rajasekhar ,  Mafia Sasi &  Supreme Sunder

 

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/-(shared)

 

 

 

    5.

Best  Choreography

Natyam ( Dance)

        (Telugu)

 

Choreographer: Sandhya Raju

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/-

 

    6.

Best Lyrics

         Saina

        (Hindi)

 

Lyricist:  Manoj  Muntashir

 

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/-

    7.

Best  Music Direction

Ala Vaikunthapurramuloo

      (Telugu)

 

 

 

Soorarai Pottru

       (Tamil)

 

Music Director (Songs):

Thaman S

 

 

 

 

Music Director (Background Score) :

 

G V Prakash Kumar

 

 

 

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/- (each)

    8.

Best  Make-up Artist

Natyam ( Dance)

(Telugu)

Make-up Artist: T V Rambabu

 

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/-

    9.

Best Costume Designer

Tanhaji :The Unsung Warrior

(Hindi)

Costume Designer:  Nachiket Barve & Mahesh Sherla

Rajat Kamal and Rs.50,000/- (shared)

   10.

Best Production Design

Kappela

(Chapel)

(Malayalam)

 

Production  Designer:  Anees Nadodi

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/-

   11.

Best Editing

Sivaranjaniyum Innum Sila Pengallum

(Tamil)

Editor: Sreekar Prasad

 

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/-

   12.

Best Audiography

   Dollu

 (Kannada)

     

 

Mi Vasantrao

(I Am Vasantrao)

   (Marathi)

 

Malik

(Malayalam)

Location Sound Recordist (for sync sound films only) :  Jobin Jayan

 

 

Sound Designer : Anmol Bhave

 

 

 

Re- recordist of the final mixed track: Vishnu Govind & Sree Sankar

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/- (each)

   13.

Best Screenplay 

Soorarai Pottru

(Tamil)

 

 

Mandela

(Tamil)

 

Screenplay writer (original):  Shalini Usha Nair & Sudha Kongara

 

 

Dialogue Writer:  Madonne Ashwin

 

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/- (each)

  14.

Best Cinematography 

Avijatrik

( The Wanderlust of Apu)

(Bengali)

 

 

Cameraman: Supratim Bhol

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/-

   15.

Best Female Playback  Singer

AK Ayyappanum Koshiyum

 (Malayalam)

 

Singer : Nanchamma

 

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/-

   16.

Best Male Playback Singer

Mi Vasantrao

(I Am Vasantrao)

     (Marathi)

Singer : Rahul Deshpande

 

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/-

 

   17.

Best Child Artist

Tak-Tak

(Marathi)

 

      &

  Sumi

(Marathi)

 

Child Artist : Anish Mangesh Gosavi

 

                   

 

Child Artist : Akanksha Pingle

                                    &

                        Divyesh Indulkar

 

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/- shared

   18.

Best Supporting Actress

Sivaranjaniyum Innum Sila Pengallum

(Tamil)

 

Supporting Actress:  Lakshmi Priya Chandramouli

 

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/-

 

   19.

Best Supporting Actor

AK Ayyappanum Koshiyum

(Malayalam)

Supporting Actor:  Biju Menon

 

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/-

 

    20.

Best Actress

Soorarai Pottru

 (Tamil)

Actress : Aparrna Balamurali

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/-

 

    21.

Best Actor

Soorarai Pottru

     (Tamil)

 

           &

 

Tanhaji :The Unsung Warrior

(Hindi)

Actor : Suriya

 

 

          &

 

Actor : Ajay Devgn

 

          

 

Rajat Kamal and

Rs. 50,000/- shared

 

 

   22.

Best  Direction

AK Ayyappanum Koshiyum

 

(Malayalam)

Director: Sachidanandan KR

Swarna Kamal and

 

Rs. 2,50,000/-

   23.

Best Children's Film

Sumi

(Marathi)

Producer :  Harshall Kamat Entertainment

 

Director: Amol Vasant Gole

Swarna Kamal and

Rs. 1,50,000/- (each)

 

   24.

Best Film on Environment Conservati on/Preservation

Taledanda (Beheading a Life)

(Kannada)

Producer: Krupanidhi Kreations

 

Director: Praveen Krupakar

Rajat Kamal and

Rs. 1,50,000/- (each)

 25.

Best Film on Social Issues

(Themes such as prohibition,women and child empowerment,social evils like dowry, drug abuse, empowerment of  differently-abled people, tribal and indigeneous people etc.)

  Funeral

 

  (Marathi)

Producer:  Before After Entertainment

 

 

 

Director:  Vivek Dubey

Rajat Kamal and

Rs. 1,50,000/- (each)

 

 

 

 

 

 

 

 

  26.

Award for Best Popular Film Providing Wholesome Entertainment

Tanhaji :The Unsung Warrior

   (Hindi)

Producer:  Ajay Devgn FFilms

 

Director:  Om Raut

Swarna Kamal and

Rs. 2,00,000/- (each)

 

 

  27.

Indira Gandhi Award for Best Debut Film of a Director

    Mandela

      (Tamil)

Producer: YNOT Studios

 

Director:  Madonne Ashwin

Swarna Kamal and Rs.1,25,000 (each)

 

 

28.

Best Feature Film

Soorarai Pottru

      (Tamil)

Producer:  2D Entertainment Pvt.Ltd

 

Director:  

Swarna Kamal and

Rs. 2,50,000 (each)

 

 

 

Saurabh Singh



(Release ID: 1843932) Visitor Counter : 6225